Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2022 r.
13:04

Tak powinno remontować się zabytki. Te miejsca dostały Laur Konserwatorski 2022

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

Przedszkolaki siedzące na oryginalnym XIX-wiecznym parkiecie? Tak teraz jest w bibliotece gminnej w Rybczewicach, mieszczącej się w dawnej ziemiańskiej siedzibie. Gmina wyremontowała dwór tak dobrze, że właśnie został wyróżniony Laurem Konserwatorskim. Nagród jest więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek, podczas uroczystego spotkania, uhonorowani zostali gospodarze zabytków, którzy ze szczególną dbałością i kompleksowo przywrócili im świetność. Podczas tegorocznej edycji konkursu, Laur Konserwatorski został przyznany czterem obiektom z terenu naszego województwa. Jednym z nich jest gmina Rybczewice, która została wyróżniona za prace restauratorskie i konserwatorskie przy tamtejszym dworze.

– Jest po prostu pięknie. Mamy teraz dużo miejsca na pracę nad księgozbiorem i jest przestrzeń na zajęcia i spotkania z czytelnikami. Wcześniej to ja chodziłam do przedszkoli i szkół prowadzić z dziećmi zajęcia biblioteczne, wreszcie one mogą przyjść do biblioteki. Jesteśmy w nowej siedzibie od dwóch miesięcy, a już widzę, że mi przybywa młodych użytkowników. Wracają po pierwszej wizycie i to z rodzeństwem – mówi Ewa Rogalińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybczewicach, która z pracownikami wiosną spakowała w pudła 11 tysięcy książek i przeniosła się do stojącego w parku dworu.

Rybczewice. Wnętrze salonu ziemiańskiego dworu, dziś biblioteka (fot. BibliotekaRybczewice / Facebook)

W efekcie dzieci, które przychodzą na zajęcia i korzystają z czytelni popularno-naukowej, gdzie zgromadzono między innymi podręczny księgozbiór, siedzą na poduchach na oryginalnym, XIX-wiecznym parkiecie. To, jak wyjaśniał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, jeden z cennych elementów wystroju ziemiańskiego dworu, tak zwany parkiet taflowy (elementy z różnego rodzaju drewna) z intarsjami (wzór z innego gatunku drewna). Po tylu latach i po renowacji robi wrażenie.

– Staramy się go wyeksponować, nie niszczyć krzesłami. Dzięki temu stworzyła się przestrzeń do spotkań z młodymi czytelnikami. Po otwarciu mnóstwo osób przyszło, żeby zobaczyć wnętrza. Przecież jeszcze trzy lata temu tu była ruina – dodaje dyrektorka, która planuje zakup miękkich siedzisk i sukcesywną wymianę mebli.

Szefowa biblioteki pamięta wygląd dworu sprzed renowacji, ale Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice, zna nieruchomość i park od urodzenia. Pochodzi z Rybczewic i przyznaje, że jest z tym miejscem związana sentymentalnie.

– W pałacu spędziłam mnóstwo czasu, bo się w nim uczyłam. Chodziłam do podstawówki, a potem do średniej szkoły – wspomina. Gdy tylko została wybrana na wójta, na pierwszej sesji przedstawiła pomysł renowacji. – Nie było problemu ze zgodą radnych, bo począwszy od projektu, pieniądze były zewnętrzne. Jesteśmy małą gminą, nie byłoby nas stać na 10 proc., co ja mówię na 1 proc. własnego wkładu – tłumaczy pani wójt, która w piątek odbierała od wiceministra kultury, generalnego konserwatora zabytków, Jarosława Sellina, Laur Konserwatorski.

Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice, podczas uroczystości wręczenia nagrody (fot. Maciej Kaczanowski)

Dlatego inwestycja została podzielona na kilka etapów. Najpierw mieszkańcy dostali park, do którego wiedzie odnowiona brama, jest plac zabaw, siłownia. Ostatnio przybyła tężnia. Teraz korzystają z dworu, w którym spotykają się seniorzy, członkinie kół gospodyń wiejskich, jest miejsce na organizację spotkań, konferencji i wystaw. Przychodzą użytkownicy biblioteki, a jest ich dobrze ponad dwustu.

– Za chwilę zaczynamy kolejną część inwestycji, rewitalizację dawnych stawów rybnych. Kiedy wiosną je osuszyliśmy, okazało się, że gmina ma kilka ton ryb różnego gatunku. W projekcie, oprócz lekkiego pogłębienia stawu, jest budowa mola, pomostów, wszystko będzie oświetlone. Ponieważ ryby wrócą, będziemy natleniać wodę, więc pojawią się pływające fontanny – planuje Elżbieta Masicz, która jest wójtem Rybczewic drugą kadencję.

Oprócz niej, okolicznościowe plakiety towarzyszące Laurom Konserwatorskim odebrali: ks. kan. Jerzy Tworek, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju i wyposażeniu kościoła; ks. Zbigniew Pietrzela, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Jakuba Większego Apostoła przy ul. Głuskiej 145 w Lublinie – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju malarskim wnętrza kościoła oraz Adam Grzesiuk wójt gminy Puchaczów – za prace restauratorskie i konserwatorskie przy Dworze Lachertów w Ciechankach (Łańcuchowskich).

Organizatorem konkursu Laur Konserwatorski, który wyłonił już 90 laureatów, jest Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tym roku odbyła się dwudziesta trzecia edycja. Wręczenie nagród zorganizowano w Muzeum Narodowym w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Komunikaty